Lista
candidaților înregistrați pentru funcția de primar la alegerile locale generale din 5 noiembrie 2023
în circumscripția electorală municipală Chișinău nr. 1
CIRCUMSCRIPȚIILE ELECTORALE DE NIVELUL I |
||||
Denumirea circumscripției |
Nume/Prenume |
(de către cine a fost desemnat) (denumirea formațiunii/ candidat independent) |
Nr. și data hotărârii de înregistrare |
|
or. Codru nr. 1/1 |
1 |
Ciugureanu Alexandru
|
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
nr.8 din 06.10.2023 |
2 |
Manic Stelian
|
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate”
|
nr.9 din 06.10.2023 |
|
3 |
Petrușenco Ruslan
|
Partidul Politic MIŞCAREA RESPECT MOLDOVA |
nr.11 din 06.10.2023 |
|
4 |
Rotaru Igor
|
Partidul Politic ”Democrația Acasă”
|
nr.17 din 06.10.2023 |
|
5 |
Secu Anatolie
|
Partidul Consolidării și Dezvoltării Moldovei
|
nr.12 din 06.10.2023 |
|
6 |
Zavtoni Pantelemon
|
Partidul Politic Verde Ecologist
|
nr.14 din 06.10.2023 |
|
7 |
Munteanu Vladimir
|
Partidul Liberal Democrat din Moldova
|
nr.10 din 06.10.2023 |
|
8 |
Turchin Anatol
|
Partidul Politic Mișcarea Alternativa Națională
|
nr.13 din 06.10.2023 |
|
9 |
Cepraga Lilia
|
Partid Politic Partidul „RENAŞTERE”
|
nr.15 din 06.10.2023 |
|
10 |
Milciuc Vladimir |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr.32 din 11.10.2023 |
|
11 |
Colesnic Veaceslav |
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova |
nr.16 din 06.10.2023 |
|
12 |
Balan Oleg |
Partidul Liberal |
|
|
13 |
Eftimescu Iurie |
Partidul Politic „Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic” |
nr.30 din 11.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
or. Cricova nr. 1/2
|
1 |
Domentiuc Andrian |
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova
|
Nr.9 din 05.10.2023 |
2 |
Boldescu Igor |
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate”
|
Nr.11 din 05.10.2023 |
|
3 |
Scripnic Oleg |
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
Nr.7 din 05.10.2023 |
|
4 |
Slobozianu Victor |
Partidul Politic Mișcarea Alterernativa Națională |
Nr.5 din 05.10.2023 |
|
5 |
Galațchi Andrei |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr.18 din 09.10.2023 |
|
6 |
Cuculescu Iurie |
Partidul Liberal |
Nr.16 din 09.10.2023 |
|
7 |
Străjescu Alexandru |
Partidul Politic Coaliția pentru Unitate și Bunăstare |
Nr.32 din 10.10.2023 |
|
8 |
Guțan Valentin |
Candidat Independent |
Nr.31 din 10.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
or. Durlești nr. 1/3 |
|
Bostan Galina
|
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
nr.13 din 05.10.23 |
|
Cernean Sandu |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
nr.06 din 05.10.23 |
|
|
Șaran Eleonora |
Partidului politic Coaliția pentru Unitate și Bunăstare |
nr.12din 05.10.23 |
|
|
Garștea Vladimir |
Partidul Politic Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa |
nr.08 din 05.10.23 |
|
|
Cristian Nicolai |
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
nr.11 din 05.10.23 |
|
|
Cazacu Serghei |
Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr” |
nr.10 din 05.10.23 |
|
|
Popușoi Oleg |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
nr.09 din 05.10.23 |
|
|
Onofrei Mihail
|
Partidul Politic Mişcarea Alternativa Naţională |
nr.07 din 05.10.23 |
|
|
Popa Andrei
|
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr.14 din 05.10.23 |
|
|
Margine Sergiu
|
Partidul Politic MIŞCAREA RESPECT MOLDOVA |
nr.15 din 05.10.23 |
|
|
Colesnic Ilie |
Partidul Politic „Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic” |
nr.31 din 10.10.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
or. Sîngera Nr. 1/4 |
|
Popa Valeriu |
Partidul Politic „VOINȚA POPORULUI” |
nr.14 din 07.10.23 |
|
Buruiana Aliona |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
nr.16 din 07.10.23 |
|
|
Vîrlan Valentina |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr.19 din 07.10.23 |
|
|
Baciu Igor |
Partidului politic Coaliția pentru Unitate și Bunăstare |
nr.21 din 07.10.23 |
|
|
Baciu Zinaida |
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
nr.23 din 07.10.23 |
|
|
Lari Nichita |
Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr” |
nr.25 din 07.10.23 |
|
|
Botezatu Mihai |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
nr.31 din 13.10.23 |
|
|
Duca Ion |
Independent |
nr.37 din 13.10.23 |
|
|
Barbii Alexandra |
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
nr.34 din 13.10.23 |
|
|
|
|
|
or. Vadul lui Vodă nr. 1/5 |
1 |
Onofriiciuc Iuri
|
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova |
nr. 6 din 04.10.2023 |
2 |
Cebotari Eugeniu
|
Blocul Electotal „Ruslan Codreanu” |
nr. 7 din 05.10. 2023 |
|
3 |
Evtodii Radu
|
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate”
|
nr. 9 din 06.10.2023 |
|
4 |
Petrea Rotari
|
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
nr. 8 din 06.10.2023 |
|
5 |
Rozmerița Alexei |
Partidul Liberal |
nr.12 din 06.10.2023 |
|
6 |
Sajin Stanislav |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr.11 din 06.10.2023 |
|
7 |
Gobjila Anatolie |
Partidul Politic ”PARTIDUL SCHIMBĂRII” |
nr.13 din 09.10.2023 |
|
8. |
Pripa Andrei |
Particul Politic ”Democrația Acasa” |
nr.14 din 09.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
or. Vatra nr. 1/6 |
|
Danila Denis |
Partidul Politic Mişcarea Alternativa Naţională |
nr.05 din 04.10.23 |
|
Liutenco Vasile |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr. 07 din 09.10.23 |
|
|
Stăvila Valeriu |
Partidul Politic „Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic” |
nr. 09 din 09.10.23 |
|
|
Moraru Tatiana |
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
nr. 11 din 09.10.23 |
|
|
Buruiană Sergiu |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
nr.15 din 10.10.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
com. Băcioi Nr. 1/7 |
1 |
Dogari Aurica |
Partidul Politic MIŞCAREA RESPECT MOLDOVA |
Nr.6 din 04.10.2023 |
2 |
Leahu Ilie |
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr.4 din 04.10.2023 |
|
3 |
Nastas Alexandru |
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
Nr.5 din 04.10.2023 |
|
4 |
Martinovici Alexandr |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr.7 din 04.10.2023 |
|
5 |
Paiu Nicolae |
Partidul Politic Partidul Liberal Democrat din Moldova |
Nr.13 din 09.10.2023 |
|
6. |
Pelivan Valeriu |
Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr” |
Nr.18 din 09.10.2023 |
|
7. |
Șalari Vitalie |
Partidul Politic Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa |
Nr.16 din 09.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
com. Bubuieci nr. 1/8 |
1 |
Umaneț Leonid
|
Partidul Politic Mişcarea Alternativa Naţională
|
nr. 9 din 05.10.2023 |
2 |
Grinco Victor
|
Partidul Liberal Democrat din Moldova
|
nr.11 din 05.10.2023 |
|
3 |
Percemlî Alexei
|
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate”
|
nr.7 din 05.10.2023 |
|
4 |
Moraru Igor
|
Partidul Liberal
|
nr.5 din 05.10.2023 |
|
5 |
Pruteanu Lilia
|
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
|
|
6 |
Baban Alexandru
|
Partidul Politic „ȘANSĂ”
|
nr.13 din 09.10.2023 |
|
7 |
Mocan Gheorghii |
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova |
nr.18 din 09.10.2023 |
|
8 |
Dodi Alun |
Partidul Politic ”PARTIDUL SCHMMBĂRII” |
nr.20 din 11.10.2023 |
|
9. |
Vișanu Tatiana |
Mişcarea Profesioniştilor „Speranţa - Надежда” |
nr.23 din 12.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
s. Budești nr. 1/9 |
1. |
Brînză Sergiu
|
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate”
|
nr.9 din 03.10.2023 |
2. |
Moscovciuc Sergiu
|
Partidul Politic „ȘANSĂ”
|
nr.10 din 03.10.2023 |
|
3. |
Melnic Veaceslav |
Partidul Liberal |
nr.18 din 09.10.2023 |
|
4. |
Mîra Victor |
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova |
nr.17 din 09.10.2023 |
|
5. |
Costiuc Nina |
candidat independent |
nr.16 din 09.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
com. Ciorescu nr. 1/10 |
1. |
Manoli Alexei |
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr.6 din 02.10.2023 |
2. |
Verlan Ion |
Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova” |
Nr.7 din 03.10.2023 |
|
3. |
Hersun Eduard |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr.9 din 04.10.2023 |
|
4. |
Colesnicenco Serghei |
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova |
Nr.12 din 05.10.2023 |
|
5. |
Scripnic Ivan |
Candidat independent |
Nr.15 din 05.10.2023 |
|
6. |
Orlenco Ina |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
Nr.18 din 09.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
s. Colonița nr. 1/11 |
1. |
Mînăscurtă Igor
|
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate”
|
nr.5 din 06.10.23 |
2. |
Pogolșa Victor
|
Partidul Politic "Democrația Acasă "
|
nr.7 din 06.10.23 |
|
3. |
Munteanu Oleg
|
Partidul Politic „ȘANSĂ”
|
nr.9 din 06.10.23 |
|
4. |
Cheptene Zaharia |
Partidul Liberal |
nr. 11 din 07.10.2023 |
|
5. |
Zaporojan Angela |
Partidul Politic Mişcarea Alternativa Naţională |
|
|
s. Condrița nr. 1/12 |
|
Boșneaga Alexei |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
nr.03 din 02.10.23 |
|
Donică Andrei |
Mişcarea Profesioniştilor „Speranţa - Надежда” |
nr.04 din 02.10.23 |
|
|
Vozian Mihai |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr.07 din 07.10.23 |
|
|
Cotelea Ion |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
nr.10 din 11.10.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
com. Cruzești nr. 1/13 |
1 |
Solomon Victor |
Partidul Politic Mişcarea Alternativa Naţională |
nr.5 din 06.10.2023 |
2 |
Smeritinschii Constantin |
Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova” |
nr.7 din 06.10.2023 |
|
3 |
Sușchevici Alexei |
Partidul Politic "Democrația Acasă " |
nr.9 din 09.10.2023 |
|
4 |
Crudu Violeta |
Partidul Liberal |
nr.11 din 09.10.2023 |
|
5 |
Munteanu Evghenii |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr.13 din 09.10.2023 |
|
6 |
Crudu Ștefan |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
nr.15 din 11.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
s. Ghidighici nr. 1/14 |
|
Boțan Radu |
Partidul Politic Mişcarea Alternativa Naţională |
nr.21 din 06.10.23 |
|
Calmîș Victoria |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
nr.17 din 06.10.23 |
|
|
Bucșanu Petru |
Partidul Politic ,,Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa” |
nr.19 din 06.10.23 |
|
|
Covalciuc Simion |
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
nr.23 din 06.10.23 |
|
|
Belova Galina |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr. 25 din 08.10.23 |
|
|
Bulat Maria |
Partidului Politic Coaliția pentru Unitate și Bunăstare |
nr. 27 din 08.10.23 |
|
|
Cheltuitoru Marcel |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
nr.33 din 11.10.23 |
|
|
Isac Serafim |
Independent |
nr.31 din 11.10.23 |
|
|
Graur Eugenia |
Independenta |
nr.29 din 11.10.23 |
|
10. |
Anghelenici Nicolai |
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
nr.37 din12.10.23 |
|
|
11. |
Begleț Ion |
Independent |
nr.35 din12.10.23 |
|
|
|
|
|
com. Grătiești nr. 1/15 |
1. |
Cazacu Elena |
Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova” |
Nr.18 din 06.10.2023 |
2. |
Caraman Radu |
Partidul Politic Mișcarea Alterernativa Națională |
Nr.16 din 06.10.2023 |
|
3. |
Caraman Olga |
Partidul Politic „Patforma Demnitate și Adevăr„ |
Nr.14 din 06.10.2023 Nr.21 din 06.10.2023 |
|
4. |
Barda Tatiana |
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr.12 din 06.10.2023 |
|
5. |
Cuzuioc Cornel |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr.24 din 09.10.2023 |
|
6. |
Anghelici Veaceslav |
Partidul Politic „Pentru Oameni, Natură și Animale” |
Nr.26 din 09.10.2023 |
|
7. |
Pascal Dumitru |
Partidul Politic ,,Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa” |
Nr.30 din 09.10.2023 |
|
8. |
Burac Alexandru |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr.32 din 08.10.2023 |
|
9. |
Stepuleac Ion |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
Nr.28 din 08.10.2023 |
|
10. |
Braghiș Nadejda |
Partidul Liberal |
Nr.36 din 10.10.2023 |
|
11. |
Mardare Victor |
Partidul Politic Coaliția pentru Unitate și Bunăstare |
Nr.40 din 10.10.2023 |
|
12. |
Braghiș Isae |
Partidul Politic „Democrația Acasă” |
Nr.34 din 09.10.2023 |
|
13. |
Coșeru Ion |
Partidul Politic „PARTIDUL SCHIMBĂRII” |
Nr.38 din 10.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
com. Stăuceni nr. 1/16 |
1 |
Vornicu Alexandr |
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr.4 din 30.09.2023 |
2 |
Cebotari Sergiu |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr.10 din 01.10.2023 |
|
3 |
Mucan Irina |
Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova” |
Nr.5 din 30.09.2023 |
|
4 |
Boldescu Vasile |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
Nr.12 din 05.10.2023 |
|
5 |
Onța Ion |
Partidul Politic Mișcarea Alterernativa Națională |
Nr.13 din 05.10.2023 |
|
6 |
Jemciujnicov Maxim |
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova |
Nr.14 din 05.10.2023 |
|
7 |
Coroian Igor |
Partidul Politic „Democraţia Acasă” |
Nr.21 din 05.10.2023 |
|
8 |
Lazari Eugeniu |
Partidul Politic „VOINȚA POPORULUI” |
Nr.26 din 06.10.2023 |
|
9. |
Bacoș Nicolae |
Partidul Politic Coaliţia pentru Unitate şi Bunăstare |
Nr.29 din 06.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
com. Tohatin nr. 1/17 |
1 |
Cheltuitor Viorel |
Partidul Politic Mişcarea Alternativa Naţională |
nr.5 din 08.10.2023 |
2 |
Croitor Elena |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr.8 din 08.10.2023 |
|
3 |
Bolea Sergiu |
Partidul Politic ” Partidul Acțiune și Solidaritate” |
nr.12 din 09.10.2023 |
|
4 |
Frunza Vera |
Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr” |
nr.16 din 10.10.2023 |
|
5 |
Cebotari Sergiu |
Candidat independent |
nr.17 din 11.10.2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
com. Trușeni nr. 1/18 |
|
Beregoi Viorica |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
nr.05 din 02.10.23 |
|
Popa Vasili |
Partidul Politic Mişcarea Alternativa Naţională |
nr.08 din 02.10.23 |
|
|
Popilevschii Nicolai |
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
nr.10 din 02.10.23 |
|
|
Portas Ivan |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
nr.11 din 02.10.23 |
|
|
Levodeanschi Vitalie |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
nr.16 din 02.10.23 |
|
|
Apostu Ana |
Partidul Politic ,,Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa” |
nr.14 din 02.10.23 |
|
|
Capcelea Eduard |
Partidul Politic MIŞCAREA RESPECT MOLDOVA |
nr.17 din 06.10.23 |
|
|
Stațiuc Anatolie |
Partidului Politic Coaliția pentru Unitate și Bunăstare |
nr.21 din 06.10.23 |
|
|
Gheorghișcenco Igor |
Partidul Politic ,, Partidul Nostru” |
nr.23 din 06.10.23 |
|
|
Mihai Andrei |
Partidul Politic „PARTIDUL SCHIMBĂRII” |
nr.19 din 06.10.23 |
|
|
Burduja Margareta |
Independent |
nr.36 din 06.10.23 |
|
|
|
|
|