Lista
candidaților înregistrați pentru funcția de primar la alegerile locale generale din 5 noiembrie 2023
în circumscripția electorală raională Nisporeni nr. 23
CECER Nisporeni nr.23 |
||||
Denumirea circumscripției |
Nume/Prenume |
(de către cine a fost desemnat) (denumirea formațiunii/ candidat independent) |
Nr. și data hotărârii de înregistrare |
|
orașul Nisporeni |
1 |
Negel Dan |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 12 din 1 octombrie 2023 |
2 |
Pîrlici Dan |
Partidul Politic Coaliţia pentru Unitate şi Bunăstare |
Nr. 14 din 1 octombrie 2023 |
|
3 |
Mîrza Andrei |
Partidul Politic ”Democrația Acasă” |
Nr. 18 din 1 octombrie 2023 |
|
4 |
Bîtcă Vasile |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 10 din 1 octombrie 2023 |
|
5 |
Baraboi Svetlana |
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
Nr. 16 din 1 octombrie 2023 |
|
6 |
Popa Veronica |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr. 20 din 4 octombrie2023 |
|
7 |
Ciobanu Anatolie |
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
Nr. 22 din 3 octombrie 2023 |
|
8 |
Moraru Radu |
Partidul Politic ”PARTIDUL SCHIMBĂRII” |
Nr. 24 din 4 octombrie 2023 |
|
9 |
Artamonov Pavel |
Partidul Politic Partidul ”RENAȘTERE” |
Nr. 29 din 6 octombrie 2023 |
|
Comuna Bălănești |
1 |
Țurcanu Vitalie |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 7 din 4 octombrie 2023 |
2 |
Crăciun Tatiana |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 5 din 4 octombrie 2023 |
|
3 |
Luchian Mihail |
Partidul Politic MIŞCAREA RESPECT MOLDOVA |
Nr. 9 din 4 octombrie 2023 |
|
4 |
Caras Tatiana |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr. 12 din 8 octombrie 2023 |
|
5 |
Bodrug Diana |
Partidul Politic Partidul ”RENAȘTERE” |
Nr.15 din 10 octombrie 2023 |
|
Satul Bălăurești |
1 |
Ionel Alexandru |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 5 din 3 octombrie 2023 |
2 |
Moșneguța Veaceslav |
Partidul Politic ”Partidul Socialistilor din Republica Moldova” |
Nr.7 din 3 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Satul Bărboieni |
1 |
Croitoru Silvia |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 7 din 2 octombrie 2023 |
2 |
Marcenco Svetlana |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 5 din 2 octombrie 2023 |
|
3 |
Bolohan Constantin |
Partidul Politic Partidul ”RENAȘTERE” |
Nr.11 din 9 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Comuna Boldurești |
1 |
Ciochină Nicanor |
Candidat independent |
Nr.10 din 9 octombrie 2023 |
2 |
Porțevschi Vasile |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 12 din 9 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Satul Bolțun |
1 |
Rusu Mariana |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 6 din 3 octombrie 2023 |
2 |
Jorza Tamara |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr. 8 din3 octombrie 2023 |
|
3 |
Curagău Serghei |
Partidul Politic MIŞCAREA RESPECT MOLDOVA |
Nr. 10 din 3 octombrie 2023 |
|
4 |
Ciobanu Valeriu |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 13 din 5 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
Comuna Brătuleni |
1 |
Galea Mariana |
Partidul Politic Coaliţia pentru Unitate şi Bunăstare |
Nr. 5 din 2 octombrie 2023 |
2 |
Motpan Mihail |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 6 din 2 octombrie 2023 |
|
3 |
Gutu Iurii |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 7 din 2 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Satul Bursuc |
1 |
Rusu Victor |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 8 din 4 octombrie 2023 |
2 |
Plămădeala Anatolie |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 10 din 4 octombrie 2023 |
|
3 |
Puia Olga |
Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova” |
Nr. 14 din 5 octombrie 2023 |
|
4 |
Zeer Tamara |
Partidul Politic ”ȘANSĂ” |
Nr. 12 din 4 octombrie 2023 |
|
5 |
Cozer Ion |
Partidul Politic Partidul ”RENAȘTERE” |
Nr.16 din 9 octombrie 2023 |
|
Satul Călimănești |
1 |
Mihailenco Andrei |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 5 din 3 octombrie 2023 |
2 |
Munteanu Nicolae |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 7 din 3 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Comuna Ciorești |
1 |
Axente Xenia |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 5 din 4 octombrie 2023 |
2 |
Crîșmari Luca |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 7 din 4 octombrie 2023 |
|
3 |
Buliga Natalia |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr. 10 din6 octombrie 2023 |
|
4 |
Luca Ion |
Candidat independent |
Nr.15 din 6 octombrie 2023 |
|
5 |
Guțu Valeriu |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
Nr. 17 din 6 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Comuna Ciutești |
1 |
Stamati Iurie |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 5 din 2 octombrie 2023 |
2 |
Țernă Zinaida |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr. 7 din 3 octombrie 2023 |
|
3 |
Țarnă Sergiu |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 9 din 5 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Satul Cristești |
1 |
Luca Mihail |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr. 11 din 4 octombrie 2023 |
2 |
Drucenschi-Grinco Elena |
Partidul Politic MIŞCAREA RESPECT MOLDOVA |
Nr.12 din 4 octombrie 2023 |
|
3 |
Secrieru Alexei |
Candidat independent |
Nr. 13 din 6 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Satul Grozești |
1 |
Romanciuc Oleg |
Partidul Politic Coaliţia pentru Unitate şi Bunăstare |
Nr. 7 din 2 octombrie 2023 |
2 |
Croitoru Nicolae |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 6 din 2 octombrie 2023 |
|
3 |
Turcan Svetlana |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 5 din 2 octombrie 2023 |
|
4 |
Lefter Mihail |
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
Nr. 8 din 2 octombrie 2023 |
|
5 |
Savin Vladimir |
Candidat independent |
Nr. 13 din 4 octombrie 2023 |
|
Comuna Iurceni |
1 |
Bocan Ion |
Partidul Politic MIŞCAREA RESPECT MOLDOVA |
Nr. 4 din 4 octombrie 2023 |
2 |
Arteni Iulia |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr.6 din 5 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Comuna Mărinici |
1 |
Echim Serghei |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 7 din 3 octombrie 2023 |
2 |
Veleșco Vitalie |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 9 din 3 octombrie 2023 |
|
3 |
Ciobanu Constantin |
Partidul Politic Coaliţia pentru Unitate şi Bunăstare |
Nr. 5 din 3 octombrie 2023 |
|
4 |
Vrabie Vasile |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
Nr. 11din 3 octombrie 2023 |
|
5 |
Macaleț Artur |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr. 13 din 3 octombrie 2023 |
|
6. |
Stratulat Anatolie |
Partidul Politic Partidul ”RENAȘTERE” |
Nr.15 din 8 octombrie 2023 |
|
Satul Milești |
1 |
Botescu Octavian |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr.4 din 30 septembrie 2023 |
2 |
Cozari Nina |
Candidat independent |
Nr.7 din 2 octombrie 2023 |
|
3 |
Leuca Petru |
Candidat independent |
Nr.9 din 3 octombrie 2023 |
|
4 |
Mînăscurtă Igor |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr.11 din 4 octombrie 2023 |
|
5 |
Vîrlan Radu |
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
Nr.15 din 6 octombrie 2023 |
|
6 |
Poncescu Tatiana |
Partidul Politic Partidul ”RENAȘTERE” |
Nr.17 din 7 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
Comuna Seliște |
1 |
Batîr Ion |
Partidul Politic ”PARTIDUL SCHIMBĂRII” |
Nr. 5 din 3 octombrie 2023 |
2 |
Fonaru Tatiana |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 6 din 3 octombrie 2023 |
|
3 |
Cataraga Marin |
Partidul Politic Partidul Verde Ecologist |
Nr. 7 din 3 octombrie 2023 |
|
4 |
Popescu Ion |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 8 din 3 octombrie 2023 |
|
5 |
Prisăcaru Zinovia |
Candidat independent |
Nr.15 din 6 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Satul Soltănești |
1 |
Beschieru Rodica |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr.9 din 29 septembrie 2023 |
2 |
Protopop Valeriu |
Partidul Politic Coaliţia pentru Unitate şi Bunăstare |
Nr.7 din 29 septembrie 2023 |
|
3 |
Beschieru Ion |
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
Nr. 11 din 29 septembrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Comuna Șîșcani |
1 |
Bodean Vladimir |
Partidul Liberal Democrat din Moldova |
Nr.7 din 5 octobmrie2023 |
2 |
Gașper Maria |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr.8 din 7 octombrie 2023 |
|
3 |
Căldăraru Dorel |
Partidul Politic ”Democrația Acasă” |
Nr.10 din 7 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Comuna Valea-Trestieni |
1 |
Cananau Grigore |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 4 din 2 octombrie 2023 |
2 |
Mocanu Radion |
Partidul Politic ”Partidul Socialistilor din Republica Moldova” |
Nr. 5 din 2 octombrie 2023 |
|
3 |
Popescu Petru |
Partidul Politic ”Platforma Demnitate și Adevăr” |
Nr.6 din 2 octombrie 2023 |
|
4 |
Cataraga Daniela |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 10 din 6 octombrie 2023 |
|
5 |
Simion Ianuș |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr. 11 din 6 octombrie 2023 |
|
Comuna Vărzărești |
1 |
Andronache Serghei |
Partidul politic Partidul Verde Ecologist |
Nr. 6 din 3 octombrie 2023 |
2 |
Fînaru Feodor |
Partidul Politic ”Partidul Socialistilor din Republica Moldova” |
Nr. 3 din 3 octombrie 2023 |
|
3 |
Ulinici Mihail |
Partidul Politic Coaliţia pentru Unitate şi Bunăstare |
Nr. 4 din 3 octombrie 2023 |
|
4 |
Olaru Roman |
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
Nr. 5 din 3 octombrie 2023 |
|
5 |
Agheorghiesei Gheorghe |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 7 din 3 octombrie 2023 |
|
6 |
Sococol Sergiu |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 8 din 3 octombrie 2023 |
|
7 |
Podaru Valentina |
Partidul Politic „ȘANSĂ” |
Nr. 9 din 3 octombrie 2023 |
|
8 |
Ungureanu Constantin |
Candidat independent |
Nr.18 din 5 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Satul Vînători |
1 |
Ursachi Iacob |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr.5 din 30 septembrie 2023 |
2 |
Lazar Vasile |
Partidul Politic ”Partidul Socialistilor din Republica Moldova” |
Nr.7 din 30 septembrie 2023 |
|
3 |
Lazar Ecaterina |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr.9 din 30 septembrie 2023 |
|
4 |
Triboi Ecaterina |
Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei” |
Nr. 11 din 6 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
Satul Zberoaia |
1 |
Cheșcu Andrei |
Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” |
Nr. 5 din 2 octombrie 2023 |
2 |
Guțuțui Dinu |
Partidul Politic Partidul Social Democrat European |
Nr. 6 din 2 octombrie 2023 |
|
3 |
Pîrlici Damian |
Partidul Politic ”PARTIDUL SCHIMBĂRII” |
Nr.12 din 7 octombrie 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|