CEC anunță că organele electorale ierarhic inferioare au încheiat procesul de numărare a voturilor

  • 21.11.2021
  • 1547
  • 0

Comisia Electorală Centrală (CEC) anunță că organele electorale ierarhic inferioare au încheiat procesul de numărare a voturilor și prezintă rezultatele preliminare ale alegerilor locale noi pentru funcția de primar în 15 localități din țară. Informația prezentată până la recepționarea documentelor în original de la consiliile electorale de circumscripție electorală poartă un caracter preliminar.

Municipiul Bălți

 

Candidat

 

Rezultat

Marcoci Boris

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

4679 (14,08%)

Straciuc Ion

Partidul Politic Partidul Acasă Construim Europa „PACE”

73 (0,21%)

Burduja Maxim

Partidul Politic „Partidul Unității Naționale”

181 (0,54%)

Grigorișin Nicolai

candidat independent

6951 (20,93%)

Nesterovschi Alexandr

Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor

4677 (14,08%)

Tulburi Ivan

Partidul Liberal

91 (0,27%)

Ghelici Fiodor

Partidul Politic Partidul Oamenilor Muncii

60 (0,18%)

Chirilciuc Nicolae

Partidul „Patrioţii Moldovei”

416 (1,25%)

Tauber Marina

Partidul Politic „Șor”

15918 (47,93%)

Dachi Vladimir

Partidul Politic „Noi”

60 (0,18%)

Fiodorova Daria

Partidul Politic Moldovenesc „Ai Noștri”

104 (0,31%)

 

Satul Opaci, raionul Căușeni

 

Candidat

 

Rezultat

Potînga Ion

Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”

170 (18,18%)

Lungu Constantin

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

364 (38,93%)

Pinteac Roman

Candidat independent

401 (42,88%)

 

Satul Ucrainca, raionul Căușeni

 

Candidat

 

Rezultat

Novîi Veaceslav

Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor

102 (19,28%)

Macovei Tamara

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

427 (80,72%)

 

Comuna Hîrtop, raionul Cimișlia

 

Candidat

 

Rezultat

Negru Ion

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

254 (37,35%)

Caraja Vitalie

Candidat Independent

256 (37,64%)

Corlăteanu Radu

Candidat Independent

85 (12,50%)

Vlasenco Sergiu

Partidul Politic "VOINŢA POPORULUI”

84 (12,35%)

 

Orașul Cupcini, raionul Edineț

 

Candidat

 

Rezultat

Melnic Nicolai

Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor

638 (26,76%)

Urzică Boris

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

275 (11,53%)

Magu Ludmila

 Candidat independent

861 (36,11%)

 Russu Ghennadi

Candidat independent

610 (25,58%)

 

Satul Hlinaia, raionul Edineț

Candidat

 

Rezultat

Lambarschi Aliona

Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor

316 (42,02%)

Găină Mihail

Partidul Politic Partidul Acasă Construim Europa „PACE”

21 (2,79%)

Ceban Tudor

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

415 (55,18%)

 

Satul Călinești, raionul Fălești

Candidat

 

Rezultat

Curtescu Eduard

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

457 (48,00%)

Procopciuc Ala

Candidat independent

495 (51,99%)

 

Comuna Ișcalău, raionul Fălești

Candidat

 

Rezultat

Pogîlă Ina

Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor

21 (2.37%)

Procopciuc Maria

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

253 (28,65%)

Boiciuc Alexandru

Partidul Politic ”Șor”

609 (68,96%)

 

Comuna Pîrlița, raionul Fălești

Candidat

 

Rezultat

Neagu Sergiu

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

768 (77,65%)

Istrati Valeriu

Candidat independent

221 (22,34%)

 

Comuna Camenca, raionul Glodeni

Candidat

 

Rezultat

Băitoi Ion

Partidul Democrat din Moldova

240 (30,00%)

Postolachi Ala

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

560 (70,00%)

 

Satul Bălceana, raionul Hîncești

Candidat

 

Rezultat

Temciuc Aurelia

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

262 (46,70%)

Tentiuc Ivan

Partidul Politic „Platforma Demnitate şi Adevăr”

150 (26,73%)

Guştiuc Nicolae

Candidat independent

149 (26,55%)

 

Comuna Cneazevca, raionul Leova

Candidat

 

Rezultat

Cebotari Alexei

Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor

135 (37,81%)

Tomșa Larisa

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate

161 (45,09%)

Darii Alexandr

Partidul Democrat din Moldova

61 (17,08%)

 

Satul Palanca, raionul Ștefan Vodă

Candidat

 

Rezultat

Babin Andrei

Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor

152 (22,65%)

Cozlovschi  Dumitru

Partidul Politic ”Partidul Acțiune și Solidaritate”

359 (53,50%)

Barbei Tatiana

Candidat independent

9 (1,34%)

Marlean Viorel

Candidat independent

151 (22,50%)

 

Satul Ștefănești, raionul Ștefan Vodă

Candidat

 

Rezultat

Bujorean Ruslan

Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor

271 (59,82%)

Guțu Natalia

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate

182 (40,18%)

 

Comuna Negurenii Vechi, raionul Ungheni

Candidat

 

Rezultat

Cozariuc Vadim

Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor

240 (35,66%)

Uscatu Galina

Partidul Democrat din Moldova

359 (53,34%)

Primac Petru

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

49 (7,28%)

Carauş Irina

Partidul Politic Partidul Verde Ecologist

25 (3,71%)