Nr. 1283 - cu privire la degrevarea și convocarea unor membri ai consiliilor electorale ale  circumscripțiilor electorale de nivelul al doilea, constituite pentru organizarea și desfășurarea alegerilor locale generale din 5 noiembrie 2023

  • 19.09.2023
  • 2424
  • 0

H O T Ă R Â R E

cu privire la degrevarea și convocarea unor membri ai consiliilor electorale ale  circumscripțiilor electorale de nivelul al doilea, constituite pentru organizarea și desfășurarea alegerilor locale generale din 5 noiembrie 2023

 

În conformitate cu prevederile art. 27 lit. f) și j), 32 , 37 alin. (1) lit. c) și d) și 45 din Codul electoral nr.325/2022, ale hotărârii Comisiei Electorale Centrale nr. 905 din 31 ianuarie 2023 cu privire la constituirea consiliilor electorale de circumscripție de nivelul al doilea, ale hotărârilor Comisiei Electorale Centrale din 16 septembrie 2023 cu privire la confirmarea componenței nominale a consiliilor electorale de circumscripție de nivelul al doilea, cu modificările ulterioare, precum și în baza propunerilor înaintate de consiliile electorale de circumscripție de nivelul al doilea , Comisia Electorală Centrală, hotărăște: 

 

  1. Se degrevează și se convoacă  pe perioada activității în componența consiliilor electorale de circumscripție de nivelul al doilea, constituite pentru organizarea și desfășurarea alegerilor locale generale din 5 noiembrie 2023, unii membri ai consiliilor electorale pentru perioada 19 septembrie 2023 – 7 noiembrie 2023 inclusiv, conform anexei.
  2. Consiliile electorale de circumscripție de nivelul al doilea vor degreva sau vor convoca câte o persoană, după cum urmează:

- din componența consiliilor electorale de circumscripție de nivelul întâi pentru perioada 28 septembrie 2023 – 6 noiembrie 2023, inclusiv.

- din componența birourilor electorale ale secțiilor de votare pentru perioada 13 octombrie 2023 – 6 noiembrie 2023, inclusiv.

  1. Prezenta hotărâre intră în vigoare la data adoptării, se publică pe pagina web oficială a  Comisiei Electorale Centrale și poate fi contestată în decurs de 3 zile, fără respectarea procedurii prealabile, la Curtea de Apel Chișinău (adresa: str. Teilor, nr. 4, mun. Chișinău).

 

Președinta

Comisiei Electorale Centrale                                                                 Angelica CARAMAN

 

Chișinău, 19 septembrie 2023

Nr. 1283

 

 

Anexă

la hotărârea Comisiei Electorale Centrale

nr. 1283 din 19 septembrie 2023

 

 

 

Membrii degrevați/convocați ai consiliilor electorale
de circumscripție de nivelul al doilea

 

Nr.

d/o

Consiliile electorale
de circumscripție de nivelul al doilea

Membri degrevați/ convocați

Nume, prenume

Funcția în cadrul consiliului electoral

1

Consiliul electoral al circumscripției electorale municipale Chișinău nr. 1

Babin Ina

Secretar

Bagrin Lucia

Membru

Botnaru Inga

Membru

Caraivanova Elena

Membru

Ciubotaru Lorina

Membru

Cosici Anatoli

Membru

Enache Alexandru

Membru

Marandici Lidia

Membru

Sturza Constantin

Membru

2

Consiliul electoral al circumscripției electorale municipale Bălți nr. 2

Osoianu Lilia

Secretar

Eremciuc Irina

Membru

Bodrug Ecaterina

Membru

3

Consiliul electoral al circumscripției  electorale raionale Anenii Noi nr. 4

Badiul Aurelia

Secretar

4

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Basarabeasca nr. 5

Șadura Galina

Secretar

5

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Briceni nr. 6

Trestian Clavdia

Secretar

Ţurcan Veronica

Membru

6

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Cahul nr. 7

Prepeliță Cornelia

Secretar

7

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Cantemir nr. 8

Drangoi Ion

Secretar

Ciobu Aurelia

Membru

Coloman Nadejda

Membru

8

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Călărași nr. 9

Enachi Tudor

Secretar

Ciumaş Petru

Membru

Raropu Ion

Membru

9

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Căușeni nr. 10

Ceban Rodica

Secretar

Pulber Igor

Membru

Vartic Silvia

Membru

10

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Cimișlia nr. 11

Casap Anatolie

Membru

Buza Ştefan

Secretar

11

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Criuleni nr. 12

Moisei Elvira

Secretar

12

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Dondușeni nr. 13

Bețivu Livia

Secretar

Vozian Vitalina

Membru

13

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Drochia nr. 14

Cabac Dina

Secretar

Covdii Alexandru

Membru

14

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Dubăsari nr. 15

Polevoi Elena

Membru

15

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Edineț nr. 16

Samson Ion

Membru

Selezniov Nina

Secretar

Cobiac Ana-Patricia

Membru

16

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Fălești nr. 17

Bordeniuc Ana

Secretar

17

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Florești nr.18

Catruc Nicolae

Secretar

Turculeţ Daniel

Membru

Bogdan Galina

Membru

Cobzac Liudmila

Membru

18

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Glodeni nr. 19

Fusu Andrei

Secretar

Prozorovschi Valeria

Membru

19

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Hâncești nr. 20

Moraru Toma Elena

Secretar

Ursu Dionis

Membru

Zamurca Maria

Membru

20

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Ialoveni nr. 21

Țurcan Ludmila

Secretar

Hîncu Vladislav

Membru

Plugaru Aliona

Membru

21

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Leova nr. 22

Vacarenco Elena

Secretar

Canaţui Nadejda

Membru

Buruiană Svetlana

Membru

22

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Nisporeni nr. 23

Jaman Elena

Secretar

Triboi Galina

Membru

23

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Ocnița nr. 24

Galușca Alexei

Membru

24

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Orhei nr. 25

Bătrîncea Mihail

Secretar

Lungu Ludmila

Membru

Mîțu Svetlana

Membru

Malai Alexandru

Membru

25

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Rezina nr. 26

Ploşniţa Mihail

Secretar

Lazăr Lucia

Membru

26

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Râșcani nr. 27

Lungu Svetlana

Secretar

Garașciuc Valentina

Membru

Busuioc Aureliu

Membru

27

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Soroca nr. 29

Mărîi Alina

Secretar

Sotnic Viorica

Membru

Gumenco Elena

Membru

Ursu Veaceslav

Membru

28

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Strășeni nr. 30

Bîtcă Parascovia

Secretar

Todorova Irina

Membru

Anton Doru

Membru

29

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Șoldănești nr. 31

Vidrașco Liubovi

Secretar

30

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Ștefan Vodă nr. 32

Frumos Natalia

Secretar

Banari Lia

Membru

31

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Taraclia nr. 33

Bișir Liudmila

Secretar

Pucal Larisa

Membru

32

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Telenești nr. 34

Nastas Nicolae

Secretar

Bosîi Constantin

Membru

33

Consiliul electoral al circumscripției electorale raionale Ungheni nr. 35

Gavriliuc Violeta

Secretar

Maler Oleg

Membru

Bostan Boris

Membru

34

Consiliul electoral al circumscripției electorale  U.T.A. Găgăuzia nr. 36

Covalenco Iana

Președinte

Ghiumiușliu Elena

Secretar

Cîssa Anatoli

Membru

Izvecov Igor

Membru

Mutcoglo Tatiana

Membru