H O T Ă R Î R E
сu privire la înregistrarea persoanelor de încredere ale Partidului Democrat din Moldova la alegerile parlamentare din 24 februarie 2019
Prin demersurile din 11 și 13 februarie 2019, Partidul Democrat din Moldova a solicitat Comisiei Electorale Centrale înregistrarea a 144 persoane de încredere la alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.
În temeiul art. 18 alin. (2), art. 26 și art. 50 din Codul electoral nr.1381–XIII din 21 noiembrie 1997 şi al Regulamentului cu privire la activitatea persoanelor de încredere ale concurenţilor electorali, aprobat prin hotărîrea nr. 382 din 12 decembrie 2006, cu modificările ulterioare, Comisia Electorală Centrală hotărăşte:
1. Se înregistrează 144 persoane de încredere ale Partidului Democrat din Moldova la alegerile parlamentare din 24 februarie 2019 (conform anexei).
2. În activitatea lor persoanele de încredere se vor conduce de prevederile Codului electoral și ale Regulamentului cu privire la activitatea persoanelor de încredere ale concurenţilor electorali, aprobat prin hotărîrea Comisiei Electorale Centrale nr. 382 din 12 decembrie 2006, cu modificările ulterioare.
3. Prezenta hotărîre intră în vigoare la data adoptării, se publică pe pagina web oficială a Comisiei Electorale Centrale şi în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.
Președintele
Comisiei Electorale Centrale Alina RUSSU
Secretarul
Comisiei Electorale Centrale Veaceslav AGRIGOROAE
Chișinău, 14 februarie 2019
Nr. 2314
Anexă
la hotărîrea Comisie Electorale Centrale
nr. 2314 din 14 februarie 2019
Lista persoanelor de încredere ale Partidului Democrat din Moldova
la alegerile parlamentare din 24 februarie 2019
Circumscripția electorală uninominală nr. 2, orașul Ocnița |
|||
1. |
Popescu Serghei |
9. |
Lesnic Ruslan |
2. |
Guțu Oleg |
10. |
Liciu Natalia |
3. |
Bliuc Victor |
11. |
Cvasnitcaia Nadejda |
4. |
Bernaz Angela |
12. |
Rusu Ruslan |
5. |
Ostafiiciuc Dumitru |
13. |
Muzicant Ruslan |
6. |
Capița Ala |
14. |
Lucasciuc Igor |
7. |
Dvornic Maia |
15 |
Apostoliuc Marin |
8. |
Marcoci Ina |
|
|
Circumscripția electorală uninominală nr. 3, municipiul Edineț |
|||
1. |
Gîsca Boris |
9. |
Pleșca Anatolie |
2. |
Siminițcaia Lidia |
10. |
Iușan Galina |
3. |
Beltei Liviu |
11. |
Usturoi Denis |
4. |
Uja Veaceslav |
12. |
Vicol Vitalie |
5. |
Muntean Ion |
13. |
Rusu Cornelia |
6. |
Guranda Ion |
14. |
Ciubotaru Ina |
7. |
Gurău Victor |
15. |
Derevenciuc Valentina |
8. |
Dascăl Ghenadie |
|
|
Circumscripția electorală uninominală nr. 4, orașul Rîșcani |
|||
1. |
Cherdivară Mircea |
9. |
Parea Zinaida |
2. |
Volontir Anatolie |
10. |
Cherdivară Ala |
3. |
Russu Gheorghe |
11. |
Zamurdac Galina |
4. |
Irimciuc Alexandru |
12. |
Miron Svetlana |
5. |
Darie Gheorghe |
13. |
Ursu Ion |
6. |
Tcaci Andrei |
14. |
Dandara Viorel |
7. |
Gladchii Tudor |
15. |
Ursu Nicolai |
8. |
Grozavu Lucia |
|
|
Circumscripția electorală uninominală nr. 6, orașul Drochia |
|||
1. |
Dascal Iurie |
9. |
Marciuc Mihail |
2. |
Lupașcu Grigore |
10. |
Mranceac Fiodor |
3. |
Mazurchevici Mihail |
11. |
Cotenco Constantin |
4. |
Morari Nicolae |
12. |
Revenco Serghei |
5. |
Jidraș Constantin |
13. |
Botnari Fiodor |
6. |
Grozavu Igor |
14. |
Cojocari Artur |
7. |
Cebotari Ala |
15 |
Pîslari Nicolae |
8. |
Recean Ion |
|
|
Circumscripția electorală uninominală nr. 13, orașul Rezina |
|||
1. |
Dorogan Nicolae |
9. |
Bulat Ion |
2. |
Belous Vasile |
10. |
Batista Tatiana |
3. |
Erhan Eliza |
11. |
Tatarov Simion |
4. |
Paiereli Valentina |
12. |
Racu Angela |
5. |
Streliciuc Gheorghe |
13. |
Popova Silvia |
6. |
Cojocari Anatolie |
14. |
Iurcu Veronica |
7. |
Dandara Gheorghe |
15. |
Amarfii Vera |
8. |
Sandic Mihail |
|
|
Circumscripția electorală uninominală nr. 16, municipiul Ungheni |
|||
1. |
Brînză Valeriu |
9. |
Petriciuc Iurie |
2. |
Diaconu Nicoleta |
10. |
Pîntea Iacob |
3. |
Frasin Nina |
11. |
Popa Olga |
4. |
Gorea Serghei |
12. |
Potlog Constantin |
5. |
Lupu Olesea |
13. |
Robuleț Victor |
6. |
Manciu Seghei |
14. |
Savciuc Maria |
7. |
Margarint Sergiu |
15. |
Țăruș Nicolae |
8. |
Pașcan Maria |
|
|
Circumscripția electorală uninominală nr. 32, municipiul Chișinău |
|||
1. |
Carteră Victor |
9. |
Vișan Tatiana |
2. |
Boșneaga Alexei |
10. |
Pîntea Radu |
3. |
Cernega Roman |
11. |
Brăguță Andrian |
4. |
Scurtu Nicon |
12. |
Mereuță Rodica |
5. |
Cotoman Natalia |
13. |
Umaneț Leonid |
6. |
Guțu Aurica |
14. |
Cotruță Alexei |
7. |
Slobozianu Victor |
15. |
Zagurschi Vadim |
8. |
Brînza Sergiu |
|
|
Circumscripția electorală uninominală nr. 36, orașul Ștefan Vodă |
|||
1. |
Roscolotenco Aurelia |
9. |
Ursachi Erofel |
2. |
Spatari Anatoli |
10. |
Bejan Valentin |
3. |
Muntean Aliona |
11. |
Caliman Anatolie |
4. |
Serbenco Roman |
12. |
Fedun Vitalie |
5. |
Baligari Vladimir |
13. |
Cijicenco Alexandru |
6. |
Godiac Viorica |
14. |
Cuclenco Mircea |
7. |
Cebotari Aurica |
15. |
Uzun Anatolie |
8. |
Barbăneagră Adelina |
|
|
Circumscripția electorală uninominală nr. 40, orașul Cimișlia |
|||
1. |
Prodan Sveatoslav |
9. |
Stoica Ioana |
2. |
Cherdivară Radu |
10. |
Reabov Alexei |
3. |
Tarlev Pavel |
11. |
Pascal Ecaterina |
4. |
Medoni Vladimir |
12. |
Durlescu Gheorghe |
5. |
Plop Petru |
13. |
Spînu Valeriu |
6. |
Pînzaru Gheorghe |
14. |
Ghenciu Alexandu |
7. |
Pașcaneanu Eremia |
15. |
Ceban Vladimir |
8. |
Spînu Anatolie |
|
|
Circumscripția electorală uninominală nr. 46, orașul Ceadîr-Lunga |
|||
1. |
Petcov Nicolai |
6. |
Gheorghieva Natalia |
2. |
Mosat Mihail |
7. |
Stoicov Ivan |
3. |
Dimov Vitalii |
8. |
Civirjic Galina |
4. |
Ivanova Feodora |
9. |
Civirjic Leonid |
5. |
Parpulova Valentina |
|
|