Candidați înregistrați

Lista

candidaților înregistrați pentru funcția de consilier la alegerile locale generale din 5 noiembrie 2023

în circumscripția electorală raională Basarabeasca, nr. 5

 

CECER Basarabeasca nr. 5

Denumirea circumscripției

consilieri

(denumirea formațiunii/numele prenumele candidaților independenți)

Numărul

candidaților pe listele de consilieri

Nr. și data hotărârii de înregistrare


Lista Candidaților înregistrați pentru funcția de consilier

raionul Basarabeasca

1

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

24

Nr. 4/15 din 26 septembrie 2023

 

Lista Candidaților

2

Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

27

Nr. 4/16 din 26 septembrie 2023


Lista Candidaților

3

Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”

27

Nr. 5/20 din 4 octombrie 2023


Lista Candidaților

4

Partidul Comuniștilor din Republica Moldova

20

Nr. 5/21 din 4 octombrie 2023


Lista Candidaților

5

Partidul Politic Partidul Social Democrat European

22

Nr. 5/22 din 4 octombrie 2023


Lista Candidaților

6

Partidul Politic „ȘANSĂ”

20

Nr. 8/31 din 7 octombrie 2023


Lista Candidaților

7

Partid Politic Partidul „RENAŞTERE”

14

Nr. 7/28 din 5 octombrie 2023


Lista Candidaților

8

Pаrtidul Politic Partidul Verde Ecologist

15

Nr. 7/30 din 5 octombrie 2023


Lista Candidaților

9

MARTÎNOV Mihail

-

Nr. 7/26 din 5 octombrie 2023

-

10

Partidul Liberal Democrat din Moldova

14

Nr. 7/29 din 5 octombrie 2023


Lista Candidaților

11

BACIU Aureliu

-

Nr. 7/27 din 5 octombrie 2023

-

12

Partidul politic „Partidul Nostru”

22

Nr. 9/34 din 11 octombrie 2023


Lista Candidaților

13

CHENDIGHILEAN Nicolae

-

Nr. 8/32 din 7 octombrie 2023

-

14

RĂCILĂ Marian

-

Nr. 8/33 din 7 octombrie 2023

-

 

 

 

Lista

candidaților înregistrați pentru funcția de consilier în consiliile locale de nivelul întâi

 la alegerile locale generale din 5 noiembrie 2023, în circumscripția electorală raională Basarabeasca, nr.5

 

CIRCUMSCRIPȚIILE ELECTORALE DE NIVELUL I

Denumirea circumscripției

consilieri

(denumirea formațiunii/numele prenumele candidaților independenți)

Numărul

candidaților pe listele de consilieri

Nr. și data hotărârii de înregistrare

Orașul Basarabeasca

1.

Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

24

nr.11 din 05.10.2023

2

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

15

nr. 9 din 05.10.2023

3

Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”

16

nr.10  din  05.10.2023

4

Partidul Politic „ȘANSĂ”

20

nr.14 din 07.10.2023

5

Crușca Feodor, candidat independent

 

nr.12 din 07.10.2023

6

Partidul Comuniștilor din Republica Moldova

17

nr.15 din 08.10.2023

7

Partidul Politic Partidul „RENAȘTERE”

14

nr. 17 din 08.10.2023

8

Arnaut Iulia, candidat independent

 

nr. 19 din 08. 10.2023

9

Chendighilean Nicolae, candidat independent

 

nr.21 din 09.10.2023

10

Partidul Politic „Partidul Nostru”

22

nr. 24 din 09.10.2023

11

Partidul Politic Partidul  Social Democrat European

12

nr. 25 din 10.10.2023

Comuna Iserlia

1.

Partidul Politic ”Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

12

nr. 5/2 din 04.10.2023

2.

Serghei Zamșilchin, candidat independent

 

nr. 5/3 din 04.10.2023

3.

Partidul Politic „ȘANSĂ”

7

nr.8/1 din 10.10.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Satul Abaclia

1.

Partidul Liberal Democrat din Moldova

10

nr. 3/3 din 05.10.2023

2.

Partidul Politic„ Partidul Acțiune și Solidaritate”

14

nr.3/4 din 05.10.2023

3.

Carapirea Virineia candidat independent

 

nr. 3/7 din 06.10.2023

4.

Apostol Agnesa candidat independent

 

nr. 3/6 din 06.10.2023

5.

Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

7

nr. 4/1 din 09.10.2023

6.

Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”

7

nr. 4/3 din 09.10.2023

7.

Partidul Politic Partidul Social Democrat European

10

nr. 4/4 din 09.10.2023

8.

Partidul Politic Partidul Verde Ecologist

10

nr. 4/6 din 09.10.2023

9.

Partidul Politic „ȘANSĂ”

7

nr. 5/3 din 10.10.2023

10.

Partidul Politic „PARTIDUL SCHIMBĂRII”

8

nr. 5/4 din 10.10.2023

satul Bașcalia

1.

Partidul Politic Partidul Social Democrat European

12

nr. 03/4 din 05.10.2023

2.

Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”

15

nr. 3/6 din 05.10.2023

3.

Partidul Politic„ Partidul Acțiune și Solidaritate”

15

nr. 03/5 din 05.10.2023

4.

Popov Ion, candidat independent

 

nr.4/1 din 10.10.2023

5.

Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

12

nr. 4/6 din 10.10.2023

6.

Bordan Ion, candidat independent

 

nr. 4/3 din 10.10.2023

7.

Zlatov Dumitru, candidat independent

 

nr. 4/4 din 10.10.2023

Satul Carabetovca

1.

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

 

12

nr. 4 din 03.10.2023

2.

Spînu Victor, candidat independent

 

 

nr. 5 din 03.10.2023

3.

Racila Marian, candidat independent

 

 

nr. 6 din 06.10.2023

4.

Partidul Politic „Democrația Acasă”

 

7

nr.7 din 06.10.2023

5.

Partidul Politic „ȘANSĂ”

 

7

nr.8 din 06.10.2023

6.

Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

 

5

nr.9 din 06.10.2023

7.

Partidul Politic Platforma Demnitate și Adevăr

 

9

nr.10 din 06.10.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Satul Iordanovca

 

1.

Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei”

9

nr. 6 din 29.09.2023

2.

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

12

nr. 5 din 29.09.2023

3.

Partidul Politic ”Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

5

nr. 9 din 05.10.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Satul Sadaclia

 

1.

Partidul Politic „Dezvoltării și Consolidării Moldovei”

10

nr. 5 din  06.10.2023

2.

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”                                                 

15

nr. 6 din 06.10.2023

3.

Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”

10

nr.7 din 06.10.2023

4.

Baciu Aureliu, candidat independent

 

nr.8 din 06.10.2023

5.

Partidul Politic Partidul Verde Ecologist

7

nr.9 din 06.10.2023

6.

Partidul Politic Coaliția pentru Unitate și Bunăstare

9

nr.10 din 06.10.2023

7.

Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

7

nr.11 din 06.10.2023

8.

Partidul Poitic Partidul Social Democrat European

7

nr.12 din 06.10.2023

9.

Partidul Politic „ȘANSĂ”

7

nr. 9 din 09.10.2023

 

 

 

 

 

Lista

candidaților înregistrați pentru funcția de primar la alegerile locale generale din 5 noiembrie 2023

în circumscripția electorală raională Basarabeasca nr. 5

 

CECER Basarabeasca nr. 5

Denumirea circumscripției

Nume/Prenume

(de către cine a fost desemnat)

(denumirea formațiunii/ candidat independent)

Nr. și data hotărârii de înregistrare

orașul Basarabeasca

1.

Scutari Petru

Partidul Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”

nr. 7 din 05.10.2023

2.

Salinschi Victor

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

nr. 6 din 05.10.2023

3.

Pușcari Piotr

Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

nr. 8 din 05.10.2023

4.

Untila Tatiana

Partidul Politic „ȘANSĂ”

nr.13 din 13.07.2023

5.

Nicolaev Fiodor

Partidul Politic Partidul „RENAȘTERE”

nr. 16 din 08.10.2023

6.

Russu Tatiana

Candidat independent

nr. 18 din 08.10.2023

7.

Cimpoeș Valentin

Candidat independent

nr. 22 din 09.10.2023

9.

Chendighilean Nicolae

Candidat independent

nr. 20 din 09.10.2023

8.

Cimpoeș Dumitru

Candidat independent

nr. 23 din 09.10.2023

 

 

 

 

Comuna Iserlia

1.

Rotari Liudmila

Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

nr.5/1 din 04.10.2023

2.

Luțic Tamila

Partidul Politic „ȘANSĂ”

nr. 7/1 din 09.10.2023

 

 

 

 

Satul Abaclia

1.

Niculiță Victor

Partidul Liberal Democrat din Moldova

nr. 3/1 din 05.10.2023

2.

Mînăscurtă Ion

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

nr. 3/2 din 05.10.2023

3.

Apostol Agnesa

Candidat independent

nr. 3/5 din 06.10.2023

4.

Mațcu Gheorghe

Partidul Politic ”Platforma Demnitate și Adevăr”

nr. 4/2 din 09.10.2023

5.

Beșleaga Gheorghe

Partidul Politic Partidul Verde Ecologist

nr. 4/5 din 09.10.2023

6.

Trifanov Natalia

Partidul Politic „ȘANSĂ”

nr. 5/1 din 10.10.2023

7.

Putere Dorin

Partidul Politic „PARTIDUL SCHIMBĂRII”

nr. 5/2 din 10.10.2023

Satul Bașcalia

1.

Cernauțan Ilie

Partidul Politic ”Platforma Demnitate și Adevăr”

nr. 3/1 din 05.10.2023

2.

Bordan Maria

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

nr. 3/2 din 05.10.2023

3.

Iabanji Maria

Partidul Politic Partidul Social Democrat European

nr. 3/3 din 05.10.2023

4.

Bordan Ion

Candidat independent

nr. 4/2 din 10.10.2023

5.

Tichem Petru

Partidul Politic ”Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”

nr.4/5 din 10.10.2023

 

Satul Carabetovca

1.

Răcilă Sergiu

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

nr.11 din 06.10.2023

2.

Dranga Ana

Candidat independent

nr.12 din 06.10.2023

3.

Catana Dorina

Partidul Politic „ȘANSĂ”

nr. 13 din 06.10.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Satul Iordanovca

1.

Mereanu Anatolie

Partidul Politic „Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei”

nr.8 din 29.09.2023

2.

Scobioală Viorica

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

nr. 7 din 29.09.2023

 

 

 

 

Satul Sadaclia

1.

Prohnițchi Anatolie   

Partidul Politic „Dezvoltării și Consolidării Moldovei”

nr. 14 din 06.10.2023

2.

Galeru Ion

Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”

nr. 15 din 06.10.2023

3.

Garaba Maria

Partidul Politic Platforma Demnitate și Adevăr

nr. 16 din 06.10.2023

4.

Cotelea Oxana

Partidul Politic ȘANSĂ

nr.17 din 09.10.2023